Maršruts Nr.14 „Padomju armijas mantojums”: Dundaga – Irbene – Ventspils

Cena
€35
Cena
€35
Pirkt

Proceed Booking

Maršruts Nr.14 „Padomju armijas mantojums”: Dundaga – Irbene – Ventspils

(1 Atsauksmes)
 • Maršruts: Dundaga – Lielirbe – Irbene – Ventspils (LV)
 • Ilgums: 1 diena (6 – 10 stundas)
 • Garums: ~ 110 km
 • Apskates objekti: 20+
 • Ieteicams: laika apstākļiem atbilstošs apģērbs un apavi iešanai brīvā dabā
 • Maršruta grūtības pakāpe: veicams ar vieglo apvidus automašīnu jeb SUV

Kopš Padomju armija atstāja Latvijas teritoriju, pagājuši trīsdesmit gadi. Daudz kas vairs nav saglabājies – bijušās armijas bāzes lēnām pārvēršas drupās gan laika zoba, gan cilvēku darbības ietekmē. Taču ir vietas, kur aizgājušo dienu „šarms” un vēriens ir sajūtams vēl šodien. Tad nu arī aicinām iepazīt gan pagājušā gadsimta vēstures lieciniekus, gan – kas ir pa īstam skaisti – neskarto Ziemeļkurzemes dabu: mežus, Irbes upes ainaviskos krastus, un, protams, jūru un smilšainos liedagus! Maršruts vietām ved arī pa aizsargājamām dabas teritorijām – atcerieties, ka šeit no ceļiem nobraukt nav atļauts!

Brīdinām, ka bijušo armijas objektu apskate var būt bīstama jūsu veselībai un dzīvībai! Jūs paši pilnībā atbildat par pārvietošanos, darbībām vai bezdarbību šajās teritorijās! Pats svarīgākais – vienmēr skatieties zem kājām, jo gan būvju iekšpusē, gan ārpusē iespējami dziļi caurumi un šahtas! Ja jums ir bērni – turiet tos pie rokas!

Svarīgākais par maršrutu:

 • Skaista, neskarta Ziemeļkurzemes daba
 • Meži un jūrmala ir brīvi no cilvēku burzmas, ārpus sezonas cilvēkus sastapt var reti
 • Padomju armijas būves virs un zem zemes
 • Iespaidīgākais objekts - bijusī armijas pilsēta Irbene, radiolokators RT-32
 • Skaisti meža ceļi, vietām smilšaini
 • Iespēja atpūsties pie dabas: jūras un Irbes upes krastos

Par šo summu jūs iegūstat visu, kas nepieciešams ceļojuma maršrutam:

 • Labākos un interesantākos apskates objektus apkārtnē
 • Maršruta pārskata karti
 • Objektu sarakstu un īsus aprakstus
 • Maršruta treku un punktus GPX faila formātā
Foto
Maršruta apraksts

Padomju armijas pēdas Ziemeļkurzemē

Ir pagājuši gadu desmiti, kopš Padomju armija atstāja Latviju, taču tās militāro mantojumu var atrast un ieraudzīt vēl šodien. Tiesa, laika zobs nesaudzē šīs būves, un arī cilvēki no tām mēģinājuši paņemt visu, ko iespējams aiznest, tomēr, ja vien neesat armijas infrastruktūras speciālists, jūs šajā maršrutā piedzīvosiet reāli lielu pārsteigumu par redzamajiem objektiem, par izdomu un vērienu, ar kādu šeit būvēts un saimniekots! Noteikti paņemiet līdzi kabatas lukturīšus, velciet apģerbu, ar kuru brīvi variet ložņāt pa pamestajām ēkām, bunkuriem un lielgabalu pozīcijām!

Baltijas jūras un mežu skaistums

Pats labākais šajā maršrutā ir kontrasts starp pamestajām armijas būvju drupām un Ziemeļkurzemes dabu. Un daba šeit ir skaista! Pirmkārt, jūra, un iespēja maršruta laikā vairākkārt to ieraudzīt, pabūt vienatnē pludmalē un kāpās. Otrkārt, tie ir plašie, skaistie mežu masīvi, kuros var izbaudīt dabas tuvumu. Te var ne tikai braukt, bet arī doties mierīgā pastaigā un ieelpot pilnu krūti priežu meža smaržu! Un papildus tam vēl viena Latvijas pērle – Irbes upe. Mežonīga, skaista, ar baltiem smilšu stāvkrastiem! Izbaudiet to visu nesteidzoties! Šis maršruts ir īpašs, tas domāts tikai „nepieradināto vietu” gardēžiem!

Ceļi, dzelzceļi, tanku ceļi

Interesanti, ka pirms gadiem piecdesmit un vairāk ceļu tīkls Ziemeļkurzemē bija ļoti vājš, pārsvarā vienkārši ar pajūgiem iebraukti meža ceļi. Pa šādiem smago armijas tehniku un munīciju pārvadāt bija praktiski neiespējami. Šī iemesla dēļ jau Pirmā pasaules kara laikā vācu armija izbuvēja šaursliežu dzelzceļu Ventspils – Mazirbe, ko pēc tam Padomju armija pārbūvēja par platsliežu, līdz 20.gs. sešdesmitajos gados dzelzceļu demontēja, jo bija izbūvēts maģistrālais autoceļš Ventspils – Kolka ar atzariem uz apdzīvotajām vietām un armijas bāzēm. Bet jums šajā maršrutā būs iespēja pabraukt pa bijušās dzelzceļa līnijas uzbērumiem un mēģināt iztēloties, kā šeit kādreiz brauca tvaika lokomotīves. Būs arī kāds posms pa meža ceļu, kurš kādreiz bijis tanku ceļš – jā, Irbenes apkārtnē savulaik atradās arī tanku poligons!

Dabas vērtības un ceļotāja atbildība

Darām jums zināmu, ka šis maršruts vietām ved arī pa aizsargājamām dabas teritorijām – atcerieties, ka no ceļiem nobraukt nav atļauts! Un saudzīgi izturēties pret dabu vajag vienmēr, tāpat arī visu, ko paņēmāt līdzi uz mežu, to arī no meža aizvest projām!
Tāpat brīdinām, ka bijušo armijas objektu apskate var būt bīstama jūsu veselībai un dzīvībai! Jūs paši pilnībā atbildat par pārvietošanos, darbībām vai bezdarbību šajās teritorijās! Pats svarīgākais – vienmēr skatieties zem kājām, jo gan būvju iekšpusē, gan ārpusē iespējami dziļi caurumi un šahtas!

“Self Drive Latvia” novēl jums aizraujošu un atmiņā paliekošu ceļojumu!

Karte

Iesniedz savu atsauksmi

Brauciena nosaukums: Maršruts Nr.14 „Padomju armijas mantojums”: Dundaga – Irbene – Ventspils
Tavs vārds
Kādi ir Tavi iespaidi par šo maršrutu? *
Novērtē šo maršrutu *
1 Atsauksmes
Kārtot pēc:VērtējumsDatums

Dainis

Maršruts tiešām labs, 4×4 nepieciešams obligāti. Tik daudz pamestas armijas bāzes. It īpaši vienā ar tālummēri kurš ir ļoti iespaidīgs-viņā uzkāpt vēl var, bet ar lielu adrenalīna daļu. Par mīnusiem-daļai objektu klāt nevarēja tikt jo iežogoti ar zīmi privātīpašums. Attiecīgi bija jādomā kā tikt atpakaļ uz maršrutu. (Pēc tālummēra torņa uz garāžu kompleksu nebraucat jo tur būs ciet,bet jābrauc atpakaļ) Iespaidi labi un interesanti bija. Iesaku pamēģināt, bet vadītājam jābūt ar pieredzi jo pagrūti posmi bija visnotaļ iespaidīgi parastam suv.

15/08/2023